Váláskor a vagyonmegosztás is elkerülhetetlen lépés
Váláskor, így vagy úgy, de az ingó és ingatlan vagyonról is dönteni kell. Leggyakrabban a vagyonmegosztás válás után történik, de akár már előtte is bekövetkezhet. A vagyoni viszonyok rendezésének kiváló módja a házassági vagyonjogi szerződés, amit a házasulandó felek vagy már házastársak, közös megegyezéssel szerződéses okiratba foglalnak.
Amennyiben ebben a szerződésben külön nem rendelkeznek róla, a házasság időtartama alatt, a törvényes vagyonjogi rendszernek megfelelően, házastársi vagyonközösségbe kerülnek. Amennyiben a házasság felbomlik, egy ilyen szerződés megléte a vagyonmegosztás egyszerű és gyors lefolytatását teszi lehetővé.
Szerződés hiányában, közös megegyezéssel vagy bírósági úton lehet rendezni a vagyoni kérdéseket. A házastársak közötti vagyonközösség azonnali hatállyal megszűnik a házasság felbontása, illetve akár már a válás tényének kimondása előtt is. A bíróságon ugyanis elrendelhetik a vagyonközösség megszüntetését és a vagyonmegosztást bármelyik fél kérelmére, már a házasság fennállása alatt is.
Ez utóbbi azért rendkívül fontos tény, mert ezzel elkerülhető, hogy amennyiben az egyik fél, a másik tudta nélkül a közös vagyont veszélyeztető szerződést kötött vagy adósságot halmozott fel, azzal a másik fél közös vagyoni részesedését is veszélyeztesse.