Az eredetvédett konyak
Amikor ősszel beérik a szőlő, már várjuk, hogy a gazdák áldásos munkájának gyümölcsét, az újbort megkóstolhassuk. Vannak, akik nem is annyira a borra, hanem inkább az ebből készült borpárlatra várnak, ami a konyak.
Az Európai Unióban és az Amerikai Egyesült Államokban is eredetvédelmet élvező ital, a nevét egy kis franciaországi településről, Cognac községről kapta. Ezt a bortermelő vidéket elsőként fehérborra, majd az ebből a borból előállított párlat, a konyak tette híressé.
Eredetvédelmének egyik nagyon fontos alapeleme, az elkészítési módja. Elsősorban csak meghatározott szőlőfajtákból készülhet. Ezekből a szőlőfajtákból készült borok eléggé savasak, szárazak, így fogyasztásuk nem túl kellemes.
Lepárlás után azonban, ami megfelelően elkészített hagyományos rézüstben történik, egy nagyon kellemes ízű itallá változik. Mielőtt a konyak forgalomba kerülhetne, még legalább két évet jellegzetesen tölgyfahordóban kell érlelni. Végső lépésben, még palackozás előtt a megfelelő íz-harmónia elérése érdekében, úgynevezett házasításon esik át az ital.